ISLAM
      POWRÓT
      Szahada (arab. , šahadah) to muzułmańskie wyznanie wiary, będące jednym z pięciu obowiązków każdego muzułmanina. Składa się ono ze słów w języku arabskim: (czyt. la ilah illa Allah wa Muhammad rasul Allahu lub la ilaha illa-llahu; wa Muhammadu rasulu-llahi) tzn. "Nie ma bóstwa ponad Boga Jedynego, a Mahomet jest jego prorokiem" Często słowa te tłumaczone są na język polski jako: Nie ma "Boga prócz Allaha, a Mahomet jest jego prorokiem". Tłumaczenie to nie jest właściwe, gdyż słowo "Allah" (albo "Allach"; obie formy ortograficznie poprawne) znaczy w języku arabskim "Bóg", a nie jest imieniem własnym. Trzykrotne jego publiczne wypowiedzenie (czyli danie "świadectwa" wiary) decyduje o przyjęciu islamu przez daną osobę. Przed przyjęciem islamu należy dokonać rytualnej kąpieli (ghusl). Słowa wyznania wiary znajdują się w każdej modlitwie muzułmańskiej i stanowią podstawowy dogmat wiary. Szahada znajduje się na fladze Arabii Saudyjskiej i nieuznawanego przez społeczność międzynarodową państwa Somaliland, a także Talibów i Unii Trybunałów Islamskich.
       Warunki wyznania wiary:
 ♦Wiedza (al-ilm) o tym, co to wyznanie potwierdza, a co neguje
  ♦Pewność (al-jakin)
   ♦Szczerość (al-ichlas)
   ♦Prawdomówność (as-sidk)
   ♦Miłość (al-mahabbah) - umiłowanie Boga Jedynego ponad wszystko
    ♦Poddanie się (al-inkijad) woli Bożej
      Arabskie słowo Allâh (alif-lam-lam-hah [ALLH]) oznacza: "Bóg Jedyny". Składa się z dwóch słów: al – będące rodzajnikiem określonym, ilah – które znaczy bóg, całe zaś słowo Allah – oznacza Boga w rozumieniu monoteistycznym. Słowo ilâh oznacza jakiegokolwiek boga, bóstwo, cokolwiek co jest czczone. Odpowiednikiem arabskiego ilâh jest hebrajskie słowo eloh (alef-lamed-he, w liczbie mnogiej Elohim). Napisane w pierwotnej formie paleohebrajskiej bądź aramejskiej czy w piśmie nabatejskim wymówić można na kilka różnych sposobów. W podstawowej formie słowo to (wymawiane alah), jest czasownikiem o znaczeniu "przysięgać" lub "składać przysięgę", jak również czasownikiem "ubóstwiać" lub "czcić." Rdzeń tego słowa pochodzi od jeszcze starszego słowa – el, które znaczy bóg, bóstwo, moc, siła. Słowo to ma takie samo znaczenie jak arabskie słowo ilah, aramejskie il. czyli takie jak w języku polskim bóg, bóstwo. Alternatywną, także prawidłową pisownią w języku polskim jest Allach.
      The Rub el Hizb (Arabski:) Jest to islamski symbol, który jest obecny na wielu flagach i symbolach religijnych Wschodu. W języku arabskim, Rub oznacza jedną czwartą, kwartał, podczas gdy Hizb oznacza grupę lub część. Początkowo był używany w Koranie , który jest podzielony na 60 Hizb (60 części o długości mniej więcej sobie równej), symbol określa 1/4 Hizb, a Hizb to połowa "Juz". Głównym celem tego systemu podziału jest ułatwienie recytacji Koranu. Ośmioramienna gwiazda była wykorzystywana jako symbol Tartessos, starożytnej cywilizacji istniejącej na południu Hiszpanii. Ten region był rządzony przez islamską dynastię do ośmiu stuleci, może to sugerować źródło Rub el Hizb. Symbol ten jest stosowany jako znacznik na koniec rozdziału kaligrafii arabskiej. Jest zbudowany z dwóch nakładających się na siebie kwadratów, jak w Unicode Glyph przy U +06 DE.

DO GÓRY